ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΕΛ ΦΙΛΥΡΟΥ ΤΙΜΟΥΝ ΤΟ ΦΙΛΥΡΟ

Οι μαθητικοί διαγωνισμοί αποτελούν μια ισχυρή μετα-εκπαιδευτική εμπειρία. Ενθαρρύνουν τις ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες, ενισχύουν τη σχέση των μαθητών μεταξύ τους και συνεπιδρούν στον τρόπο αξιολόγησης και αντίληψης του εαυτού τους μέσα στην κοινωνία. Σε αυτό το πλαίσιο το ΓΕΛ Φιλύρου για δυο συνεχόμενες χρονιές λαμβάνει μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP.ΓΕΛ ΦΙΛΥΡΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ KIDS SAVE LIVES

Ο διαγωνισμός KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024  φιλοξενήθηκε στις 13/4/2024 στο Δημαρχείο Πυλαίας –Χορτιάτη υπό την αιγίδα και πλήρη υποστήριξη του Δημάρχου κ. Καϊτετζίδη Ιγνάτιου, και του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης κ. Κόπτση Αλέξανδρου. Το σχολείο εκπροσωπήθηκε από την ομάδα των μαθητών: Πνευματικάκης Λεωνίδας, μαθητής της Γ΄ Λυκείου, Περρωστής Αιμίλιος , μαθητής της Α΄ Λυκείου και από τους αναπληρωματικούς: Ξούρα Αγγέλο μαθητή της Α΄ Λυκείου και Κασσιδοπούλου Αικατερίνη μαθήτρια της Β ΄Λυκείου.

1713175310989

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές: Πνευματικάκης Λεωνίδας και Περρωστής Αιμίλιος διαγωνίστηκαν και αξιολογήθηκαν σε δεξιότητες καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ)πάνω σε σύγχρονα προπλάσματα, εξοπλισμένα με κατάλληλους αισθητήρες που συνδέονται με λογισμικό QCPR, το οποίο παρέχει ακριβείς μετρήσεις επιδόσεων και επί τοις εκατό (%)βαθμολογία.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 40 σχολεία από διάφορες περιφέρειες της Ελλάδας. Οι μαθητές του ΓΕΛ Φιλύρου κατέκτησαν στην Τρίτη θέση Πανελληνίως και αποκτήσαν ως έπαθλο ένα Εκπαιδευτικό Πρόπλασμα Ανάνηψης, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για εκπαίδευση στο σχολείο, καθώς και πέντε δωρεάν  προσκλήσεις Πιστοποίησης στην Βασική Υποστήριξη Ζωής (BLS/ERC).

Οι μαθητές επέδειξαν μεγάλο ενθουσιασμό, υπευθυνότητα, επιμονή και διακατεχόταν από αίσθημα εθελοντισμού, αλληλεγγύης και άψογης συνεργασίας.

Τους μαθητές εκπαίδευσαν, προπόνησαν και συνόδευσαν στον διαγωνισμό, η Σχολική Νοσηλεύτρια κ. Καρατζιά Χριστίνα και ο Καθηγητής της Φυσικής Αγωγής κ. Σβάρνας Δημήτριος.

Στόχος του σχολείου είναι η απόκτηση από πλευράς των μαθητών, της Διεθνούς Πιστοποίησης Ανανήπτη (First Responder) στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής (Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση και χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή), που παρέχει το  Ευρωπαϊκό Συμβούλιο  Αναζωογόνησης  (European Resuscitation  Council).

Απώτερος στόχος του Λυκείου Φιλύρου αποτελεί: οι μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό, να λάβουν την Διεθνή Πιστοποίηση Εκπαιδευτή στη Βασική Υποστήριξης της Ζωής (Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση και χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή), από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο  Αναζωογόνησης  (European Resuscitation Council).

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!   ΜΑΣ ΚΑΝΑΤΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ!

ΓΕΛ ΦΙΛΥΡΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ KIDS SAVE LIVES 3